Americká akita

Důstojná a přitom něžná, to je americká akita.

Při jméně americká akita se vám může vybavit snímek z roku 2009 Hačikó: příběh psa. Vězte, že jste vedle. Udělali jste chybu, která ale majitele americké akity nevyvede z míry, setkávají se s ní totiž velmi často. Jde o záměnu akity inu a americké akity. Jedná se o dvě rozdílná plemena, která však, pravda, mají do jisté míry společnou historii. V čem spočívá rozdíl a jaká tedy je americká akita?

 

Nejde jenom o barvu

Na první pohled lze akity snadno rozlišit pomocí zbarvení. Tradiční akitu inu potkáme nejčastěji v barvě žlutobílé, občas i v šedě žíhané. Americká akita oproti tomu oplývá celou škálou barev. Standard umožňuje několik typů zbarvení, s maskou, bez masky, s podkladovou bílou barvou, znaky, na výstavě potkáte i akitu jednobarevnou či s žíhanou srstí. Rozdíly jsou však i v povaze, a to ne zrovna malé.

Americká akita

Může za to administrativa

Přestože se v mnohém liší, akity spojuje nejen země původu, kterou je samozřejmě Japonsko, ale také podstatný kus společné historie. I když mají obě roztomilý medvídkovský vzhled, původně šlo o psa bojovníka. Díky své velikosti a síle se akita dokázala vypořádat i s medvědem. Důstojnost tohoto majestátního zvířete narušila druhá světová válka, jelikož byly akity spolu s dalšími plemeny brány jako kožešinová zvířata pro oděvy vojáků. Výjimku z těchto plemen tvořili němečtí ovčáci a tak se chovatelé pokusili zachránit plemeno přikřížením právě ovčáků. Rasa akita se tak vydala novým směrem. Jedna z linií se dostala i do USA, kde si akity rychle získaly popularitu. Chov se však rozdělil. Japonský Kennel klub totiž odmítl spolupracovat s tím americkým a neuznávali průkazy původu akit z Ameriky. Takto došlo k vyčlenění a vzniku nového plemene – americká akita.

 

Vyrovnaný společník

Americká akita je přátelský pes. Nemá nejmenší důvod se rozčilovat s lidmi. Psi můžou být dominantní až agresivní vůči jiným psům, ale to už tak bývá. Správnou socializací a porozuměním psím signálům se takovým problémům určitě vyhnete. Pokud si rozhodnete americkou akitu pořídit, čeká vás život se skvělým a oddaným parťákem. Jsou to přemýšlivá a inteligentní zvířata s vyrovnanou povahou. Polehávat v klidu u gauče jim vůbec není cizí, to ale neznamená, že by americká akita nebyla pracant! Kromě canisterapie, protože americké akity jsou opravdu medvídci, můžete zkusit třeba agility či psí spřežení. Díky studnici klidu, kterou oplývají, jsou také vhodné k dětem – jako u každého psa však platí, že s ním nesmí zůstat o samotě. Podobně důležitý je výcvik. Nezkoušejte být na akitu tvrdí, nezaslouží si to. S trpělivým a laskavým přístupem dojdete nejdál. Americká akita ráda udělá, co vám na očích uvidí, pokud spolu budete mít ten správný vztah. Důkazem o tom jsou psi se záchranářským či slepeckým výcvikem.