Argentinská doga

Argentinská doga opravdu nemůže žít s kočkou

Patří mezi psy, které jen tak nepřehlédnete. Čistě bílá srst doplňuje mohutné, velmi svalnaté tělo a vytváří velmi zajímavý kontrast andělské něžnosti a zabijácké síly. Kolem argentinské dogy se za poměrně krátkou dobu její existence (plemeno bylo uznáno v roce 1973) vytvořilo mnoho názorů a domněnek, které nemusí být vždy založené na pravdě. První a zatím jediné argentinské plemeno totiž získalo pověst zabijáka.

 

Bojový vzhled neznamená bojové plemeno

Abychom zjistili, jak je to se zahrnováním argentinské dogy mezi tzv. „bojová plemena“, která mimochodem nejsou žádná konkrétní skupina ras, musíme se ponořit do její minulosti. Zakladatelem plemene je Dr. Antonio Nores Martinez, což nám samo o sobě nic neřekne. Tento člověk trpěl nemocí zvanou láska ke psům a rozhodl se, že vyšlechtí psa, který bude mít určité dědičné a tudíž ustálené vlastnosti. Šlechtění založil na starém bojovém psovi, který se v Argentině vyskytoval, ale neměl ucelenou podobu a charakter. Křížením a šlechtitelskou prací vytvořil Martinez argentinskou dogu, která však nikdy nesloužila k psím zápasům. Jednalo se v podstatě o lovecké plemeno, a zde musíme podotknout, že velmi výkonné.

Argentinská doga

 

Drsný lovec, který nesmí být agresivní

Silný lovecký pud je typickou vlastností argentinské dogy. Pokud máte v domácnosti jiná zvířata, argentinskou dogu si nepořizujte, riskujete totiž, že dojde k jejich systematickému vyhlazení. Obzvláště kočky jsou pro argentinskou dogu trnem v oku. Dále je třeba si uvědomit, že jde o hrdého a silného psa. Výcvik je tedy opravdu nutný. Jakmile však s argentinskou dogou začnete pracovat, zjistíte, že jde o nesmírně inteligentní zvíře. Proto i vy musíte k výchově a výcviku přistupovat inteligentně a zodpovědně. Nepodceňujte socializaci. Argentinská doga si bude hrát s jinými psy, musíte si však uvědomit, že jiným psům i lidem bude její vzhled nahánět strach. A strach může psy hnát k útoku. Podobné negativní zkušenosti můžou vaší doze pošramotit psychiku a časem se z ní může stát opravdový rváč. Tomuto se chovatelé snaží předcházet a i ve standardu je jasně uvedeno, že argentinská doga nesmí jevit známky agresivity.

 

Pozor na hluchotu

Pokud máte pocit, že argentinská doga je ten pravý pes pro vás, určitě se chystáte vybírat štěňátko. Jako každé plemeno i tady hrozí zdravotní rizika. Jedním z nich je hluchota, která je plně dědičná, což platí i pro jednostrannou variantu. Seriózní chovatel bude mít svůj vrh testovaný. Nejde o levnou záležitost, proto může být i cena štěněte vyšší. Pokud vás zajímá cena, tak argentinskou dogu koupíte za cca 20 – 30 000 Kč. Určitě se nezdráhejte investovat, nekupujete si nové kalhoty, ale živé zvíře a kamaráda na mnoho let.