Australský ovčák

Australský ovčák

Tipli byste si, jaká je země původu australského ovčáka? Napovím vám: Austrálie to není. Odkud se tedy toto moderní plemeno vzalo? Čím si získalo všechny své obdivovatele? Co si představit pod pojmem merle? Dnešní článek bude o populárním plemeni, které už pár let okupuje přední příčky žebříčku nejinteligentnějších psů světa a potkáme jej téměř v každém psím sportu.

 

Australský ovčák zvládne i tisícihlavá stáda ovcí

Pokud se chcete dozvědět něco o plemeni, nikdy nepřeskakujte zdánlivě nudné řádky o historii. V původním využití se totiž odráží všechno, co bylo pro lidi důležité a jaké vlastnosti se tedy chovem podporovaly. Jak už název napovídá, „australák“ nebo také „ausík“ je ovčácký pes. A ne jen tak ledajaký, australský ovčák patří mezi nejlepší pastevce na světě. Údajně se mezi jeho předky vyskytovali psi z Austrálie, podle kterých dostalo plemeno název, tito pastevečtí psi však byli převezeni do USA a k vyšlechtění australského ovčáka došlo až tam. Američané tak dokázali probudit u australského ovčáka všechny potřebné vlastnosti, takže se toto plemeno vyznačuje nezvyklou inteligencí, radostí z práce, schopností samostatně uvažovat a v neposlední řadě se u něj projevuje silný hlídací instinkt.

Australský ovčák blue merle

Hlídač, který však nepatří na zahradu

Jedním z charakteristických znaků australského ovčáka je jeho silný hlídací pud. S tím se pojí další vlastnost, rezervovanost vůči cizím lidem. Pokud ale jde o „jeho“ lidi, není po odtažitosti ani stopy. Australský ovčák se chová velmi kontaktně a láskyplně. Rozhodně nepatří ven do boudy na celoroční hlídání. Nutně potřebuje, aby se mu majitel několik hodin denně věnoval. A nejde jen o projevy lásky, ale především o zaměstnání. Australský ovčák je pracant tělem i duší a občasná procházka mu ke štěstí zdaleka nestačí. Nejlepší možností, jak australáka zabavit, je dopřát mu pohyb u stáda. Pasení plně zapojí všechny ovčákovy smysly a unaví ho jak fyzicky, tak i psychicky. Jelikož je však australský ovčák nesmírně učenlivý, zvládne i další aktivity, například agility, dog dancing, frisbee a další.

 

Jak se vyznat v barvičkách australského ovčáka

Stačí si prohlédnout pár fotek na internetu a hned vám bude jasné, že australského ovčáka najdeme ve spoustě barevných provedení. A tak i když se dočteme, že se vyskytuje ve čtyřech barvách, nějak se těch čtyř nemůžeme dopočítat. Problém tkví v tom, že každá z těchto čtyř barev (černá, červená, red merle a blue merle) může být doplněna hnědými a bílými znaky. Pokud neznáte slovo merle, tak česky se překládá jako grošování. Těžko se popisuje, ale pokusím se. Jedná se o skvrny jedné barvy na bílém podkladě, které však mají různou intenzitu. S bílou se barva místy prolíná natolik, že tvoří v podstatě světlý odstín, na jiných místech jsou však dobře patrné ohraničené tmavé skvrny. V případě red merle je tedy zbarvení bílo-červené (červená je játrově hnědá) a blue merle má nádech do šedé až modré.

Chovatelské stanice a cena australského ovčáka

Shrnutí: australský ovčák se hodí pro aktivní lidi, kteří mu dopřejí dostatek vyžití. Na oplátku jim bude věrným společníkem a kamarádem. Pokud vás zajímá jenom cena, zamyslete se, jestli jste opravdu zohlednili všechny povahové rysy a nároky plemene. Australský ovčák totiž není ozdoba zahrady! Pokud už jste vše dobře promysleli, kontaktujte některou chovatelskou stanici. Tam vám dají informace o konkrétní ceně štěněte, než však přijde řeč na peníze, určitě se zajímejte o odchov jako takový, rodiče, podmínky, ve kterých štěňata vyrůstají a podobně. Chovatelé vždy upřednostní zájemce, který se snaží získat informace o štěněti a také poskytne informace o sobě. Orientačně se cena štěňat pohybuje kolem 15 000 Kč. Může to být víc i méně, závisí to na daném spojení, potenciálu štěněte a dalších faktorech. Seznam chovatelských stanic naleznete na webu klubu KCHMPP, pod který spadá chov australského ovčáka u nás.