Axolotl mexický

Axolotl mexický

Axolotl mexický je středně velký obojživelník, kterému se u nás říká taktéž vodní dráček nebo tygří mlok. Pojďme zjistit o tomhle netradičním tvorovi něco více!

Původní výskyt axolotla byl v centrálním Mexiku v jezerech Chalco a Xochimilce. Kromě toho se vyskytoval v uměle zavlažovacích kanálech a menších vodních nádržích. Ovšem v původních místech výskytu je nyní axolotl stále vzácnější. Dokonce je od roku 2006 považován za kriticky ohrožený druh a to díky znečištění životního prostředí a vysazením konkurenčních tržních ryb, pro které se stává axolotl častou potravou.

Jaké potřebuje prostředí Axolotl mexický ?

K chovu se používá akvárium. Ideálním řešením je alespoň padesátikilové akvárium Sice snášejí nádrž o délce jen o trochu větší, než je jejich délka těla, ale čím větší nádrž, tím lepší, nejlépe delší než 50 cm a širší než 40 cm, zejména při větším počtu. Vhodný stav vody je kolem 30 – 40 cm, minimální 15 cm. Na dno akvária se dává jemnější štěrk nebo kameny bez ostrých hran a jako doplněk jsou nejvhodnější tupolisté rostliny. Je třeba si uvědomit, že axolotl je vyloženě stínomilný, nádrž nesmí být intenzivně osvětlena a nesmí na ni dopadat slunce.

Jak a čím  krmit Axolotla mexického?

Doporučuje se především krmení pinzetou. Výhodou je především kontrola množství potravy. Strava je především masitá. Měla by být co nejpestřejší a předkládané potraviny bychom měli často střídat. Axolotl žere především veškeré vodní živočichy, které je schopen sežrat.  Velikost potravy by měla být úměrná velikosti jedince. Krmení by mělo probíhat pravidelně (1x za týden) a s přestávkami. Jako potravu je vhodné předkládat: larvy komárů (lehce ji v přírodě nalovíte, je to vydatná potrava), patentky (červené larvy pakomárů rodu Chironomus), larvy hmyzu, vodní korýši, akvarijní šneci, žábronožky, pulci jiných obojživelníků, malé rybky, kousky rybího masa a žížaly.

Zvláštností tohoto zajímavého tvora je, že je schopen obnovovat ztracené části těla.