Bengálská kočka

Bengálská kočka: plemeno přímo z džungle

Divoká zvířata fascinovala lidi odnepaměti a mnoho chovatelů koček tajně toužilo po tom, mít doma některou z velkých šelem, ať už máme na mysli lva, tygra, pumu nebo třeba levharta. A tento sen se jim na konci dvacátých let splnil, i když trochu neočekávaným způsobem – v podobě bengálské kočky.

Vyšlechtili ji v podstatě náhodou

Bengálská kočka nebyla zpočátku cílenou snahou chovatelů, nýbrž objekt zkoumání genetiků. Studovali tehdy nemoc, která ještě dnes mnohé domácí kočky trápí, leukémii. Divoká kočka bengálská, malá šelmička žijící v deštných pralesích Asie, je, jak se ukázalo, proti leukémii imunní. Aby mohli vědci zkoumat mechanismy této odolnosti, rozhodli se zkřížit divokou bengálskou kočku s kočkou domácí. První generace přinesla zklamání: kříženci nenesli onu odolnost proti leukémii a navíc byli všichni samci neplodní. Tady se však role ujali chovatelé, které ohromilo úžasné zbarvení srsti koťat a pustili se do nelehkého úkolu – vyšlechtit kočku, která si zachová vzhled divoké šelmy, ale bude přitom přítulná a neagresivní.

Bengálska kočka povaha

Povaha bengálské kočky je překvapivě mírumilovná

Potomci divokých šelem byli zpočátku odtažití, byl problém je ochočit a vůbec s těmi vazbami k člověku to nebylo valné. Stačilo však pár generací (pro uchovnění dokonce jen čtyři!) a z obávaného predátora se stala kočka, jak má být. Bengálská kočka vyniká svou inteligencí a také aktivitou. Po předcích jí zůstal silný lovecký pud a obliba ve skákání, šplhání a dokonce i plavání. Své lidi však miluje a ráda se tulí a mazlí. Bengálská kočka musí být brána jako právoplatný člen rodiny, pokud si ji pořídíte, musíte počítat s tím, že je třeba jí věnovat patřičnou pozornost. Jedná se o živého tvora, nikoliv dekoraci, i když její krásně vykreslený kožíšek k tomu může svádět.

Bengálská kočka s průkazem původu nebo bez něj?

Rozhodnete-li se pro pořízení tohoto unikátního tvora, může vás zaskočit nabídka dvojího typu: bengálská kočka s PP nebo bez PP. Stejně jako u psů mají i kočky své rodokmeny. Průkaz původu zachycuje všechny předky Vašeho koťátka, jejich vzhled i zdravotní stav. Pouze zvířata s PP pochází ze zdravotně testovaného a kontrolovaného chovu! Pokouší-li se někdo prodat bengálku bez průkazu původu, může mít genetickou vadu nebo mohou být její rodiče příbuzní a došlo k incestu – to bez patřičného dokumentu nemůžete vědět. I když je cena lákavá, obloukem se takovému prodejci vyhněte.

Kde  koupit bengálskou kočku

Zdravé a krásné koťátko si můžete zakoupit v chovatelské stanici, ať už v Česku nebo i v zahraničí. Buďte připraveni odpovědět na otázky, které vám může chovatel klást. Znamená to, že se zajímá o své odchovy a nedá koťata do rukou jen tak někomu. Stejně tak se Vy nebojte ptát jeho. Správný chovatel Vám vše ukáže, vysvětlí, umožní Vám koťata před odběrem navštívit… a nezapomeňte, že kotě musí být u matky nejméně 12 týdnů. Nabízí-li jej chovatel dřív, nejedná se o nikoho solidního. Chovatelské stanice dnes není problém vyhledat na internetu, jednou z kvalitních českých chovatelských stanic je například Thermolite bengals.