Biewer teriér

Biewer teriér

Možná jste o biewerovi již slyšeli různé věci a nejste si jistí, jak to s ním vlastně je. Jedná se snad o křížence jorkšírského teriéra či nějaký jeho typ? Nebo snad je biewer nově vzniklé samostatné plemeno? Kolik stojí? Má průkaz původu? Hodí se pro mě? Odpověď na všechny otázky brzy dostanete. Faktem však je, že biewer právě zažívá raketový vzestup co se jeho oblíbenosti týče a také není pochyb o tom, že je to milý, společenský psík. Každý vážný zájemce si však chce o svém vytipovaném plemeni zjistit informace mnohem podrobnější, tak se na to pojďme podívat.

Biewer teriér popis

Drobný tříbarevný pejsek nesl původně dlouhý název Biewer Yorkshire Terrier a la Pom Pom. V původním názvu se tedy odkazuje přímo k jorkšírskému teriérovi. Biewer tak vznikl přímo z něj, je však považován za plemeno samostatné, byť zatím neuznané FCI. Jeho historie se začala psát ve chvíli, kdy se páru chovatelů, manželům Biewerovým, narodilo ze spojení dvou klasických psů štěně s bílými znaky. Přestože se jednalo o vážnou odchylku od standardu, páru se pes natolik zalíbil, že podobná štěňata začali šlechtit záměrně. Plemeno biewer tak nese název právě po svých zakladatelích a bílé znaky se staly součástí standardu podepsaného Wernerem Biewerem, kterým s dnes řídí chovatelé po celém světě.

Plemeno však dosud není uznané. To znamená, že žádné štěně nemůže dostat FCI průkaz původu, a to jednoduše proto, že FCI (Mezinárodní kynologická organizace) neuznala biewera jako samostatné plemeno. Proto jej nepotkáte na velkých mezinárodních výstavách a jako chovatel se můžete setkat i s dalšími omezeními – kdekoliv je vyžadován průkaz původu, tam máte přístup zapovězen. Nezůstanete však úplně nepovšimnuti. V České republice figuruje Biewer Club CZ. Zajišťují výstavy a organizují akce, dohlížejí však také na chov. Je totiž potřeba kontrolovat, zda štěňata stále odpovídají standardu tak, jak jej stanovili manželé Biewerovi a že nejde o pouhé křížence jorkšíra.

Biewer yorkshire teriér

Jelikož se ve své podstatě jedná o jorkšírského teriéra, byť šlechtěného malinko jiným směrem, základní vlastnosti si stále uchovává. Biewer teriér je malý psík, spadá do tzv. “toy” plemen. Srst se zpravidla nestříhá, nechává se splývat, vynikne tak její jemná textura. Podobně jako jorkšírovi mu můžete udělat copánek nad očima, aby mu chlupy nepadaly do očí. Povahou je to typické společenské plemeno s občasnými záblesky teriéří povahy. Ta se projevuje nezdolnou energií a občasnou tvrdohlavostí. Přesto se však nejedná o necvičitelného psa, naopak, dokáže být učenlivý a pozorný. Bude skvělým kamarádem do aktivní rodiny, vhodný k dětem. Pozor by si měli dát jiní domácí mazlíčci, se psy při správné socializaci od štěňátka vychází dobře, drobného křečka neb myšku by však byl bez problémů schopen ulovit.

Biewer teriér cena

Biewer yorkshire terrier, což je další z variant názvu plemene, je dnes módní záležitostí. Typický je svou hladkou, dlouhou srstí a rošťáckým vystupováním. Pokud jste si jej zamilovali, připravte si peněženku, cena se může vyšplhat až na desítky tisíc. Je třeba být opatrný při výběru chovatelské stanice, vzhledem k tomu, že se jedná o neuznané plemeno, je o to snazší naletět podvodníkovi. Ze štěněte za dvacet tisíc se pak ve finále vyklube obyčejný voříšek. Stojí za to zvážit, jestli když hledáte prostě jen kamaráda, nebylo by fajn zajet si do toho útulku rovnou a dát domov nějakému pejskovi, který tam na něj už dlouho čeká.