Bordeauxská doga

Bordeauxskou dogu jen tak něco nerozhází

O psech molossoidních je dobře známo, že jde o zvířata klidná a vyrovnaná. O bordeauxské doze se však dočtete, že svým bohorovným klidem strčí všechny ostatní do kapsy. Na první pohled silný a svalnatý pes vám tak může připadat jako znuděný flegmatik. Historie bordeauxské dogy však prozrazuje, že v ní dřímá mnohem víc než lenivý pohodář.

Telátko s velkým srdcem

Bordeauxská doga není žádný drobeček. I když standard uvádí, že vzhledem k proporcím je tělo spíše nízko stavěné, pořád má pes výšku v kohoutku přes 60 cm. Vzhledem ke všem těm svalům a mohutné konstrukci těla to opravdu není málo. Když se na vás řítí podobný kolos, pevně se zapřete. Zvlášť, pokud vás čeká vítací bouřlivý rituál. Bordeauxská doga totiž své lidi zbožňuje. Je to oddaný, milující a milovaný pes.

Bordeauxská doga

 

 

Výchovné chyby se neodpouští

Vyrovnanost a pohoda, která je pro bordeauxské dogy typická, usnadňuje jejich výchovu. Přesto je třeba mít jako u každého psa (a nejen psa, ale i každého člena domácnosti) nějaká pravidla. S výchovou a výcvikem buďte opatrní. Tvrdý přístup se vám totiž může vymstít. Doga dovede být velmi tvrdohlavá. Nejlepší výsledky budete mít, pokud zvolíte cestu trpělivosti a citlivosti. Z takto vycvičené bordeauxské dogy bude nadšený pracant a taky výborný kamarád, protože výcvik je společná aktivita, která utuží vztah mezi psem a jeho pánem. Snažte se vyvarovat všem chybám. Co se bordeauxská doga jednou naučí, změníte jen těžko. Pozor tedy na zlozvyky jako žebrání u stolu či skákání po lidech. Určete hranice už malému štěněti a nebudete mít problém.

Investujte do zdraví  Bordeauxské dogy

Jedná se o relativně zdravé plemeno, přesto jsou tu věci, na které si dát pozor. První krok je už výběr štěněte. Volte jen ověřené chovy s průkazem původu. Nebuďte líní se informovat. Pobavte se s poradcem chovu i se samotným chovatelem. Ten vám také sdělí cenu, která obvykle nebývá veřejně vyvěšena. Připravte si peněženku, protože za kvalitní jedince se cena může vyšplhat na desítky tisíc. Platíte za kvalitní spojení, výstavní potenciál i zdravotní vyhlídky. Správně vybrané štěně vám bude dělat společnost deset i více let.