Bostonský teriér

Bostonský teriér

Čenich jako buldoček, netopýří uši a dlouhé nohy – takhle nějak si lze představit bostonského teriéra. Tento roztomilý černobílý pes vám rád bude dělat společnost, ať už se právě chystáte dělat cokoliv. Válení na gauči mu nedělá nejmenší problém, venku však v sobě teriéra nezapře. Bostonský teriér je menší společenské plemeno, vyvážená kombinace neposednosti a přemýšlivosti. Výška v kohoutku se pohybuje někde mezi 35 a 40 cm, někde také můžete narazit na dělení do tří skupin podle hmotnosti: lehký, střední a těžký bostonský teriér, jehož váha může přesáhnout i 11 kg.

 

Bostonský teriér se snadno  cvičí a dovede i hlídat

V názvu má teriéra, patří mezi společenská plemena a přitom byl vlastně vyšlechtěn pro psí zápasy. Tedy původní záměr byl vyšlechtit plemeno, které bude živé, bystré, obratné a silné. Proto v předcích „bostonka“ nalezneme typicky neústupné anglické buldoky a různé typy pohyblivých teriérů. Nakonec však došlo k posunu, přikřížení jemnějších, společenských francouzských buldočků, přestali se šlechtit zápasníci a z bostonského teriéra se stal přátelský společník. Povaha bostonského teriéra je přátelská a hlavně vyrovnaná. Jedná se o citlivé psy, kterým dril a hrubé zacházení nesvědčí. Rádi se však učí a jsou velmi inteligentní. Svého páníčka zbožňují, rovněž se hodí k dětem. Bostonek patří domů ke své rodině, přesto, že navzdory svému nevelkému vzrůstu dovede dobře hlídat, sám venku by byl velmi nešťastný.

 

Bostonský teriér je malý sportovec

Dlouhé nohy a štíhlé, silné tělo dávají bostonskému teriérovi předpoklady pro různé psí sporty. Díky jeho inteligenci a radosti z učení se pro něj výborně hodí obedience, což je v podstatě hravá poslušnost. Dnes je můžete vidět i na velmi oblíbeném agility, které od psa vyžaduje rychlost, obratnost, ale i všímavost a přemýšlení. Díky lásce k lidem nachází bostonský teriér využití i při canisterapii. Hodí se tedy k lidem, kteří rádi tráví čas aktivně na výletech či jiných akcích, ale třeba i ke starším párům, jimž bude výtečným společníkem.

Bostonský teriér cena

Cena bostonského teriéra začíná od 15 000 Kč za standardního jedince, může se však vyšplhat i výš. Pokud je cena příliš nízká, buďte obezřetní, pravděpodobně se jedná o netestované psy bez průkazu původu a tudíž jde v podstatě o křížence.  Nepotřebuje příliš péče, jeho krátkou, černou nebo žíhanou srst s bílými znaky je třeba vyčesávat hlavně v období línání, jinak s ní moc práce není. Zlobit můžou záhyby na obličeji, které dodávají jeho čumáčku „pomačkaný“ vzhled – je dobré mu je občas očistit. Kvůli zkrácené lebeční části může mít trochu problémy udýchat teplé počasí, v horkých letních měsících tak na svého bostonka myslete a nevymýšlejte příliš náročné aktivity.