Brazilská fila

Brazilská fila, pes pouze pro zkušené

Majestátní plemeno psa vyšlechtěné v Brazílii mělo sloužit jako univerzální pracant. Fila dovedla perfektně hlídat, zvládla lovit i bojovat, a když bylo potřeba, zastala i funkci pastevce. Sebevědomé zvíře se silným stiskem a výškou kolem 70 centimetrů v kohoutku však může znamenat nebezpečí nejen pro vetřelce na vašem pozemku, ale i pro každého, kdo s ním přijde do styku. Zvlášť, když má takovou povahu jako brazilská fila.

 

Povaha, povaha a ještě jednou povaha

Pokud budete listovat psími atlasy a hledat na internetu informace o brazilské file, zjistíte zajímavou věc – nejen že zde najdete popis rasy, najdete zde i popis majitele. Toto svéhlavé a sebevědomé plemeno totiž nepatří do ruky jen tak někomu. Abyste si ji mohli pořídit, musíte být dostatečně fyzicky zdatní a hlavně uvědomělí. Jen člověk, který rozumí psům a je seznámen se specifickou povahou fily, dokáže toto zvíře vychovat v klidného a spolehlivého společníka.

 

 

 

Cizí lidé se musí mít na pozoru

Jedním ze specifických vlastností brazilské fily je nedůvěra a ostražitost vůči cizím lidem. To z ní také dělá výborného hlídače. Dokáže samostatně vyhodnotit situaci a pokud se jí někdo, klidně i z řad přátel majitele, znelíbí, může dojít k vážnému konfliktu. I když to může znít děsivě, taková prostě brazilská fila je a chovatelé se snaží, aby tyto typické vlastnosti zůstaly zachovány i v dalších generacích. Svého pána a rodinu miluje a bude ji oddaně strážit. Nové členy domácnosti či dokonce změnu majitele nese velmi těžko, proto by si měl budoucí majitel velmi dobře rozmyslet, jestli je fila pro něj to pravé plemeno.

 

 

Brazilská fila

Cena brazilské fily a péče o ni

Jistým filtrem před nezodpovědnými majiteli je i cena brazilské fily. Za standardní štěně z ověřeného chovu zaplatíte 20 – 30 000 Kč. Pokud je cena výrazně nižší, měli byste zbystřit a důkladně chovatelskou stanici prověřit. Přece jenom si pořizujete živého tvora, který vám bude dělat společnost mnoho let. Navíc se jedná o velké plemeno a je třeba si hlídat zdravotní rizika. Určitě si tedy před pořízením zjistěte, zda rodiče nebo prarodiče vašeho štěněte netrpí nějakou vadou, doptejte se na hodnoty dysplazie, která se testuje při uchovňování a zajímejte se o celkovou kondici psů ve vaší vyvolené chovatelské stanici. Kromě zdravotní péče toho fila nepotřebuje moc. Její krátkou srst je třeba jednou za čas pročesat, ale jinak je péče nenáročná. Pozornost však věnujte tomu, aby vaše brazilská fila měla dostatečně pohodlnou postýlku. Může se to zdát absurdní, dopřávat silnému, atletickému a v určitých případech nebezpečnému psovi spaní jako v bavlnce, ale fila má krátkou srst a relativně velkou hmotnost. Pokud leží na tvrdším podkladu, začnou se jí tvořit nepěkné otlaky. Navíc kdo by svému oddanému strážci nedopřál pohodlný spánek?