Dogfrisbee

Místo házení tenisáků zkuste dogfrisbee

Spousta psů miluje balónky. Zbožňují pronásledování letícího míčku a ten slastný pocit z chycení „kořisti.“ Pokud je to případ i vašeho psa, možná by stálo za pokus vyzkoušet dogfrisbee. Od kulatého balónku je totiž jenom krůček k placatému disku. Otevřou se vám tím nové možnosti – spousta triků, her a zábavy.

Všechno to začal jeden chrt

Když v roce 1974 vtrhl během přestávky na baseballové hřiště chlapík se psem, aby předvedl neuvěřitelnou frisbee show, nikoho nenapadlo, že se oba přes noc stanou legendami. Řeč je o Alexi Steinovi a jeho vipetovi Ashleym. Svým vystoupením na stadionu v Los Angeles dali vznik modernímu dogfrisbee. Společně pak vyhráli první tři mistrovství světa a přivedli k dogfrisbee spoustu dalších týmů. Házení disků nadšeným psům se tak stalo psím sportem, který se z Ameriky rychle rozšířil a přestože je to u nás relativně mladá záležitost, dogfrisbee si brzy našlo své stoupence a české týmy se velmi rychle probojovaly na světovou špičku.

Dogfrisbee házet se dá mnoha způsoby

Dogfrisbee samo o sobě naznačuje jen to, že psovi budeme házet disky. To ale zdaleka nevystihuje všechny způsoby, jakými k tomu může dojít. Obecně se dogfrisbee dělí na dvě kategorie: distanční disciplíny a freestyle. V tzv. distančkách jde nejen o vzdálenost, ale i o přesnost, podle toho, jakou hru hrajete. Kromě klasického soutěžení o to, kdo dohodí nejdál a pes zároveň daný disk chytí, můžete zkusit například psí šipky – na zemi jsou v určité vzdálenosti od soutěžících vyznačeny soustředné kružnice symbolizující terč. Úkolem týmu je, aby psí přední tlapky dopadly co nejblíže středu. A stejně jako v klasických šipkách platí, že čím blíže se tým trefí, tím víc získá bodů. Podobných her nabízí dogrisbee soutěže několik. A pak je tu také freestyle kategorie, kde se tým snaží předvést co nejefektnější představení a předvést ty nejoriginálnější triky. V klasické dvouminutové sestavě se je opravdu na co dívat.

Dogfrisbee triky

Nejvíc musí trénovat páníček

Nemyslete si však, že budete jenom tak házet disky. Za správným hodem stojí čas strávený tréninkem. Špatně hozené frisbee by totiž mohlo ublížit psovi. Abyste se vše správně naučili, navštivte kurz zaměřený na dogfrisbee. Ideálně takový, ve kterém se dozvíte něco o psí anatomii, technice skoků, o správné rozcvičce a kde vám také ukážou, jak psa správně namotivovat. Kurz nabízí třeba Škola pracovní a zábavné kynologie a probíhá formou krátkého soustředění. Je vhodný i pro úplné začátečníky, dozvíte se tam všechno o dogfrisbee a zkušení trenéři vám ukážou, jak správně s tímto skvělým psím sportem začít, takže to bude bavit vás i psa.

Dogfrisbee