Habešská kočka

Habešská kočka

Původ každého kočičího plemena je něčím specifický a o habešské kočce se dokonce vypráví legenda.

Ta vidí tyto kočky jako potomky koček egyptských, kterých si Egypťané nesmírně cenili. Často je vyobrazovalo na uměleckých předmětech. Díky pověsti, je nazývána „dítětem bohů“. Ve skutečnosti se opravdu chová podle pověsti. Je velice sebevědomá, společenská, statečná ale i hravá. Díky vysoké inteligenci a zvídavosti kočce nedělá problém aportování, otevírání dveří či šplhání po stromech.

Jak se tato půvabná kočka dostala do Evropy? Kočky byly dovezeny vojáky v polovině 19. století z Habeše (dnešní Etiopie) do Anglie. Od té doby se datuje i počátek jejich šlechtění. V Anglii byly kočky habešské uznány jako plemeno již v roce 1882.

Habešská kočka anatomie

Habešské kočky váží kolem čtyř až sedmi kilogramů a mají dlouhé končetiny i dlouhý ocas. Kočky našlapují na špičky a to jim přidává na celkovém elegantním dojmu. Svalnaté tělo je předurčené ke šplhání, což je jejich oblíbená činnost. Kromě toho bývají svým vzhledem přirovnávány k šelmám. Zejména díky charakteristickým zbarvením. V současnosti je rozlišováno 28 různých barevných variant. Zbarvení, kdy každý jednotlivý chlup může mít, až tři různé barvy je označováno jako „Ticking“.

Zvláštnosti Habešské kočky

Čím jsou habešské kočky zvláštní? Především se jedná o povahové vlastnosti. Plemeno je temperamentní, zvědavé a především rády skáčou a šplhají. Jejich šplhací vášeň by měla být dostatečně uspokojena především různými odpočívadly či vysokými atrakcemi určenými pro kočky. Pokud majitel kočky tak neučiní, kočka si najde náhradu. Habešské kočky nejsou hlučné, ale vyžadují lidskou pozornost. Patří mezi výrazně sociálně zaměřená plemena, která se bez společnosti neobejdou. Zvláštní zálibou koček habešských je voda, kterou mají opravdu rády. Tenkrát v Africe, kde žily jako divoké kočky, ji bezpodmínečně potřebovaly k přežití. Tento zvyk přetrval až do současnosti.

Habešská kočka cena

Orientační cena za habešskou kočku se pohybuje v rozmezí 7 000 až 20 000 korun. Výstavní kočky ale stojí daleko víc.