Jack russell teriér

Jack russell teriér

Koho by napadlo, že se v tak malém pejskovi může skrývat tolik odhodlání a energie? Nesmíte se nechat zmást jeho roztomilým kukučem. V Jack Russell teriérovi jsou stále dobře patrné veškeré typické vlastnosti teriérů a víc než kdy jindy platí, že vzhled není všechno.

 

Dnešní Jack Russell se od původního příliš neliší

Historie plemene je poměrně bohatá, ke šlechtění a zdokonalování plemene docházelo na různých místech planety a pod vedením různých lidí (jedním z nich byl například pan John Russell), přesto měli všichni velmi podobnou vizi, jak by mělo plemeno vypadat. Tedy abychom byli přesnější – jak by se mělo chovat. Vzhled byl totiž pro chovatele až druhotná záležitost, šlo totiž hlavně o to, aby byl Jack Russell teriér výkonným pracovním psem. Kolébkou tohoto plemene je Anglie, hlavně díky tehdejší oblíbené aktivitě tamních gentlemanů, honu na lišku.  Jednalo se především o společenskou událost, kdy velká skupina lidí, koní a psů pronásledovala k smrti vyděšené zvíře. Lovečtí psi měli za úkol na lišku štěkat a hnát ji rychle vpřed, až ji uhnali a lovci zastřelili. Někdy se však lišce podařilo najít noru a schovat se. V tu chvíli nastupovali na řadu malí psíci, kteří se až dosud vezli na koních, protože jejich krátké nožky by velkým psům nestačily. Tito drobní teriéři si vlezli do nory a s odvahou a houževnatostí sobě vlastní štěkali na lišku tak dlouho, dokud noru neopustila a lov mohl pokračovat. Využití v myslivosti byl pro chovatele cíl i v pozdější době, proto se snažili, aby si Jack Russell teriér uchoval své typické vlastnosti, což se jim zdařilo.

Jack Russell

Jack Russell

Varianty plemene a Jackův příbuzný Parson

Jack Russell teriér, také známý pod zkratkou JRT, má relativně ustálený vzhled. Bílá barva srsti musí převládat, na hlavě a hřbetě, zpravidla u ocasu, mají tito teriéři černé či hnědé skvrny. Jak už bylo několikrát zmíněno, jedná se o drobné plemeno, výška v kohoutku se pohybuje mezi 25 a 30 cm. Jack Russell teriéra si můžete splést s velmi podobným Parson Russell teriérem. I když se podobají jako vejce vejci (jediný podstatný rozdíl je, že Parson má vyšší nohy), není bez zajímavosti, že se obě tato plemena vyvíjela samostatně a Jack Russell teriér není jen zmenšenou kopií bráchy Parsona. Mají však společné nejen barvy a celkový vzhled, ale dokonce i varianty srsti – oba najdeme jak v hladkosrsté, tak hrubosrsté verzi.

 

Jack Russell teriér není pejsek do kabelky

Jack Russell teriér patří mezi nejrozšířenější plemena na světě. Jeho popularita je zároveň jeho neštěstím, snadno se totiž stane, že si ho pořídí člověk, který se dívá jen na to, jak je malý a roztomilý. Jack Russell teriér není společenské plemeno, nýbrž lovecké, na to by měl každý nový majitel myslet. Samozřejmě že Jack patří mezi lidumily, i když na návštěvy štěká, obvykle se při nejbližší příležitosti vrhne je přivítat s typickou teriéří energií. Přes svou přizpůsobivost by měl mít dostatečné vybití a podněty. Opravdu vám nepřeji zažít nudícího se Jack Russella. Každopádně je jasné, co lidi na tomto plemeni tak uchvátilo. V první řadě jde vždycky o vzhled, pes musí být roztomilý, aby si získal srdce davů. Na druhém místě je velikost, hodně lidí žije představou, že malý pes se hodí do bytu víc než velký, i když dost dobře nechápu, podle čeho tak usoudili. Až pak jsou tu vlastnosti jako inteligence, která však jde ruku v ruce s vlastnostmi typu tvrdohlavost a samostatnost, které jsou pro teriéry typické. K popularizaci Jack Russell teriéra však výrazně přispěla i kinematografie. Proč myslíte, že hned po Jackovi je Milo nejčastější jméno dávané Jack Russellům? Stejně se jmenoval psí hrdina filmu Maska, ve kterém jsme mohli vidět třeba Jima Carryeho a Cameron Diaz.

 

Jack Russel teriér

Jack Russell teriér

 

Pořízení Jack Russell  teriéra a cena za štěně

Stejně jako u jiných plemen je nejlepším prvním krokem kontaktovat některého chovatele, případně rovnou poradce chovu. Ti totiž za svůj život viděli těchto psů nejvíc, setkali se s různými povahovými typy a řeknou vám, jaký je Jack Russell společník. Pokud náhodou nevíte, jaký je rozdíl mezi psem s PP a bez, tak si o tom zjistěte maximum. Chcete-li opravdu Jacka, zvolte psa s rodokmenem. Pokud hledáte jenom kamaráda a vlastně vám o vzhled a konkrétní vlastnosti až tak nejde (takové to „já nechci psa na výstavy“), zajděte si do útulku a nepodporujte množitele, kteří vydělávají jen na tom, že k podivnému kříženci napíšou do inzerátu nadpis Jack Russell bez PP. Cena za skutečného Jack Russell teriéra se pohybuje okolo 15 000 Kč a štěně si pořídíte v některé chovatelské stanici.