Jak vybrat kvalitní psí granule

Jak vybrat kvalitní psí granule

Při výběru krmení se nikdy neorientujte podle toho, co psovi chutná. Chuť a kvalita jsou totiž od sebe stejně daleko jako váš dům a okraj Sluneční soustavy. Stačí vzít rozum do hrsti a porovnat si chutné a zdravé potraviny. Úplně nejlépe to vidíme na dětech, které jsou ještě nedotčeny výživovými doporučeními a nutričními tabulkami – copak kdybychom nechali výběr jídelníčku na nich, vybíraly by si ovoce, zeleninu, luštěniny a podobně? Těžko. Spíš by se od rána do večera cpaly čokoládou, pizzou a párky v rohlíku. Proto nesmíte nechat psa rozhodovat. Radši vezměte rozum do hrsti a zjistěte si, co je pro něj skutečně nejlepší.

Jak poznat kvalitní psí granule

Dva základní způsoby krmení psa

První a nejdůležitější zásada: pes je masožravec. Na to nesmíte za žádné situace zapomínat. Hlavní složkou jeho potravy musí být vždy maso, ať už mu jej dopřáváte jakkoliv. Z tohoto výchozího bodu se můžeme odrazit k rozhodnutí, jakým způsobem maso psovi zprostředkujeme. Možnost jedna je průmyslově vyráběná strava, možnost dvě strava doma připravená. Ty se pak dále dělí, ale obecně lze krmení rozdělit na dva základní typy: granule a BARF. U granulí za nás krmnou směs někdo připraví, BARF znamená krmení psa syrovým masem a částečně zeleninou a ovocem. V tomto článku se BARFování věnovat nebudeme, jenom mi dovolte zmínit, že to není zdaleka tak složité, jak si začátečník může myslet, krmení masem vyjde levněji než kvalitní granule a hlavně pes konzumuje jemu přirozenou stravu.

Za jakých okolností změnit granule

Než se pustíme do prozkoumávání situace na trhu a výběru těch nejvhodnějších granulí, musíme si uvědomit, že každý pes je originál. Tuto omílanou větičku skutečně nepodceňujte. I když vyberete ty nejlepší granule, může se stát, že vašemu chlupáči nesednou a proto musíte vědět, na co se dívat. Prvním ukazatelem je stolice. Trpí-li pes průjmy či chodí „na velkou“ příliš často, určitě se poohlédněte po jiné značce krmiva. Dalším ukazatelem je kvalita srsti, línání, drbání se. Na srsti a kůži se zpravidla odhalí alergická reakce. U velké části psů se projevuje alergie například na kuřecí maso, ale problém může dělat třeba i sója, kukuřice a vlastně velmi dlouhý seznam přísad, které se v krmivech objevují. Samozřejmě si všímejte i celkové kondice psa.

Jak vybrat kvalitní psí granule

Kvalitní granule pro štěňata se liší, rozdíly najdeme i mezi plemeny

Dostáváme se k tomu, jak se zorientovat mezi jednotlivými granulemi. Prvním parametrem je značka krmiva, která si samozřejmě buduje určitou reputaci, ale není to jen o tom. Každá značka totiž vyrábí několik typů krmiv. Vždy vybírejte ty, které odpovídají věku a kondici vašeho psa. Granule pro štěňata se ve svém složení liší od dospěláckých poměrem látek a živin. Štěňata zároveň mají i jiné dávkování a krmit se musí častěji (jejich metabolismus se dá přirovnat k „průtokáči,“ jejich zažívací systém nemá velkou kapacitu a nedovede efektivně zužitkovat větší objem potravy, ta potom vyjde ven nevyužitá). Morfologické rozdíly ve stavbě trávicí trubice a tudíž i rozdílnou schopnost spotřebovat pozřenou potravu mají i velká a malá plemena. Neignorujte proto doporučení na obalu, kde je tato informace uvedena. V neposlední řadě udává obal i cílovou skupinu psích strávníků, například aktivní psi v zátěži, obézní psi, senioři. Více se ale vždy dozvíte ze složení. Speciální kategorií jsou veterinární řady a diety, které zohledňují zdravotní problémy psa.

caskrmeni-logo.jpg

Kvalitní psí granule – Cena vám vždy nenapoví

Schválně jsem si vyhledala cenu granulí pro psy Tesco. Čekala na mě nádherná suma 19,9 Kč za kilogram. Doufám, že neexistuje nikdo, kdo by předpokládal, že Tesco granule jsou kvalitní. A přála bych si, aby neexistoval nikdo, kdo svého psa takovým šrotem krmí. Podezřele nízká cena vám hned řekne, že kupovat takové granule asi nebude nejlepší nápad. Logicky – kolik v nich asi může být masa? Ani se nemusíte kdovíjak vyznat v tabulkách složení, abyste na to přišli. Bohužel ale cena není dobrým ukazatelem, pokud se vydáme na druhou stranu cenového spektra. To, že cenovka hlásá astronomickou částku a obal zdobí slova jako „super premium“ a „holistické krmivo,“ ještě nemusí znamenat, že tomu tak opravdu je.

Ukažme si to na příkladu krmiva Royal Canin. Tyto konkrétní granule jsou speciálně určené pro West Highland White teriéry, i když dost dobře nechápu, čím se toto plemeno liší od jiných malých psů natolik, že potřebuje speciální řadu. (Nápověda: nepotřebuje, ale zvyšuje to atraktivitu.) Problém s RC je ten, že relativně nedávno v tichosti změnili složení a z drahých a kvalitních granulí se stalo drahé krmení pro slepice. Na eshopu caskrmeni.cz koupíme pět kilo za nádherných 1599 Kč. Možná by ale před nákupem bylo dobré zkouknout složení. I když neuvádí procentuální hodnoty, jsou složky seřazené od největšího zastoupení. Tak se podívejme na první tři položky: rýže, dehydrovaný drůbeží protein, živočišné tuky. Hm. Vidíte nějaké maso? Já ne. Vidím rýži, tuky a jakési bílkoviny, které se snad kdysi nacházely v nějakém nebohém kuřátku, i když kdo ví, v jaké části. Tipla bych zobák.

Na co se dívat ve složení – úplný základ

Už celkem dlouho je složení výrobku povinný údaj nejen na granulích, ale i na lidských potravinách. Přesto tato tabulka některé lidi děsí natolik, že se nikdy pořádně nevrhnou do jejího průzkumu. Pokud jste i vy vyděšení ze všech těch gramů a procent, začněte jednoduše. Jak už jsem zmínila výše, složení musí být seřazené podle toho, čeho je nejvíc. Co hledat? Maso. Na prvních místech chceme vidět maso, a to buď v čerstvém stavu, nebo už vysušené, tedy i masovou moučku. Je-li na prvním místě maso čerstvé, musíme si uvědomit, že následovat by měla moučka, protože čerstvé maso obsahuje kolem 70% vody a ta se samozřejmě v granulích nevyskytuje. Určitě nechceme na prvních místech vidět pšenici, rýži či jiné rostlinné složky!

Chcete se procvičit? Uveďme si pár příkladů kvalitních (Acana, Orijen) a nekvalitních granulí (Propesko, Eminent). Složení nejsou celá, jen počáteční složky, které, opakuji, začínají od té nejvíc zastoupené.  

Acana Dog Pacifica

Složení: Čerstvý vykostěný losos (13%), dehydrovaný losos (12%), dehydrovaný sleď (10%), dehydrovaný síh (10%), zelený  hrách setý, červená čočka,…

Orijen Adult Dog

Složení: Čerstvé vykostěné kuře (22 %), dehydrované kuře (15 %), čerstvá kuřecí játra (4 %), čerstvý celý sleď (4 %), čerstvá vykostěná krůta (4 %),…

… a takto by to mělo vypadat! Trvá dlouho, než se ve složení dobereme něčeho jiného než masa, vše je uvedeno konkrétně, i se zpracováním a nechybí přesná procenta.  Jenže takto to nevypadá vždycky.

Propesko Adult

Složení: pšenice, drůbeží moučka, kukuřice, živočišný tuk, cukrovkové řízky sušené, premix vitamínů a minerálů, sůl krmná, lněné semeno, Provimin TM….

Eminent Senior/Light

Složení: kukuřice, drůbeží moučka (19 %), pšenice, rýže, slunečnicová semínka, lněné semínko, drůbeží tuk, kokosový olej, hydrolyzovaná drůbeží játra, CLA (konjugovaná kyselina linolová), doplňkové látky,….

caskrmeni-logo.jpg

Na etiketách se však dozvíme mnohem více!

O tom, na co si dát při prohlížení složení pozor, by se dalo psát velmi dlouho. A abyste opravdu dokázali ze složení vyčíst všechno, co se z něj vyčíst dá, potřebujete mít skutečně dobrý přehled. Nicméně pro začátek jsem pro vás vypsala pár věcí, které by vás měly při nákupu odradit:

  • obecné položky: obiloviny, masová moučka nebo dokonce vedlejší produkty – v podstatě nevíte nic o tom, co v granulích je. Jestli v nich byla použitá rýže nebo pšenice, zda je masová moučka z kuřete nebo pštrosa a co jim při výrobě spadlo na linku, že se tam vyskytují vedlejší produkty. Pokud se složky skrývají za obecnými názvy, očividně se nemají čím chlubit. Pryč od takových granulí!
  • opakování složky pod různými názvy: dejte si pozor, když se na prvních příčkách podezřele často objevuje tatáž rostlinná položka z různých stran a v podobě různých extraktů. Příliš konkretizování znamená, že se složka rozpadne na více částí a nemusí už tudíž být na prvním místě.
  • BHA, BHT a další konzervanty: složky, u kterých se spekuluje o jejich karcinogenní povaze a dokonce toxicitě pro některé orgány. I když je chemická konzervace levná, určitě není příliš zdraví prospěšná a je lepší se jí vyhnout.
  • pšenice: Považována za nejhůře stravitelnou složku granulí, psí tělo si z ní moc nevezme a naopak mu hrozí problémy, pšenice je totiž častý alergen.  Podobně zlou pozici obsazuje kukuřice. O něco lépe se díky složitým uhlohydrátům na žebříčku obilovin umisťují ječmen, žito a oves. Ani těch by však v potravě nemělo být příliš, čím míň, tím líp. Na trhu jsou dnes k dostání i bezobilné granule, které se svou kvalitou řadí na špičku suchých krmiv.

Samozřejmě že kromě masa existují i látky, které mají na psa pozitivní vliv, ať už různé vitamíny, stopové prvky nebo další výtažky. Za všechny zmíním například pivovarské kvasnice, probiotika, glukosamin, některé oligosacharidy, vitamíny, minerální látky a další.

Dobré samozřejmě je, když si umíte pohlídat analytické složky potravy. Hlavním faktorem jsou bílkoviny a tuky, jejichž poměr se liší podle aktivity a kondice psa. Chceme-li, aby pes zhubnul, měl by v potravě dostávat podíly menší (kolem 20 % bílkovin a 8% tuků), pes v zátěži naproti tomu potřebuje kolem 25% bílkovin a 20% tuků, hodnoty se však mohou vyšplhat i výš.

Protože vždy platí zásada – krmivo i krmnou dávku přizpůsobujeme podle toho, jak psovi sedne.