Jaký pes je pro vás ten pravý?

Jaký pes je pro vás ten pravý?

Češi jsou národ pejskařů a tak je více než pravděpodobné, že ikdyž vy osobně psa nechcete, někdo z vaší rodiny ano. Pokud se právě chystáte k tak razantnímu kroku, jakým je pořízení nového člena domácnosti, je více než důležité zvážit, jaký pes se k vám hodí. Nejdřív úplně zapomeňte na to, jaké rasy se vám líbí. Na prvním místě totiž není vzhled, ale povaha zvířete. A nejde jen o to, co od psa očekáváte, ale hlavně o to, co jste schopni a ochotni mu nabídnout. Špatně zvolené plemeno může znamenat katastrofu, nešťastný je pes i páníček a to přece nikdo nechce.

Prvním krokem při vybírání je ujasnit si, kolik času jsme připraveni psovi nabídnout a jaké aktivity s ním hodláme provozovat. Nejčastější chybou bývá zvolení roztomilého, ale příliš akčního plemene. Nevybitý pes se nudí a to znamená, že ničí věci, je frustrovaný, psychicky labilní, divoký. Dalším častým případem je volba psa, kterého je těžké vychovat a vycvičit. Některá plemena se opravdu hodí jen pro zkušené a v nesprávných rukách se mění na časovanou bombu. Až budete mít ve všem jasno, můžete otevřít psí atlas a začít prohlížet, pročítat a zvažovat.

Jaké faktory je třeba vzít v úvahu

  • Nároky na pohyb a práci: Různá plemena mají různou potřebu nejen fyzického pohybu, ale i zaměstnání hlavy. Psi stvoření pro práci se doma na gauči velmi trápí a můžou pak majiteli pěkně znepříjemnit život. Naopak pro těžkopádná plemena může být aktivní způsob života až nebezpečný, protože například nejsou stavěni na to, aby udýchali dlouhý výlet za teplého počasí nebo při běhání a skákání trpí jejich klouby. Zamyslete se tedy: Chcete se věnovat nějakému psímu sportu? Jste aktivní sportovec, jezdíte pravidelně na kole, běháte, bruslíte? Hledáte společníka na občasné výlety, ale nesportujete? Máte možnost psa pravidelně unavit?
  • Cvičitelnost: Ne každý pes se hodí pro začátečníka. Rozhodně bych doporučila každému, aby se psem navštívil tzv. „cvičák“ bez ohledu na plemeno. Plemena jako australský ovčák se cvičí skoro sama, bez vyžití ale trpí. Naopak s kokršpanělem nebo jezevčíkem bývá pro jeho tvrdohlavost velmi těžké pořízení.
  • Snášenlivost se psy: Většinou závisí na výchově a socializaci, u plemen šlechtěných ke psím zápasům se však jedná o vrozené chování. Pokud chcete nechat pejska hrát si s ostatními nebo dokonce už v rodině psa máte, vyhněte se těmto psím bojovníkům.
  • Vztah k lidem: Psi potřebují pozornost majitele, někteří však více než jiní. Společenská plemena velmi trpí, když jsou odloučena od svého páníčka, a rozhodně se nehodí někam ven do kotce. Také je třeba zvážit, jak často bude pes potkávat cizí lidi. Hlídací psi jsou často vůči nim ostražití a odměření. Druhý extrém jsou pejsci, kteří nadšeně vrtí ocasem pokaždé, když se na ně někdo podívá, a nejradši by se šli s každým pomazlit.
  • Velikost: Lidé mají někdy tendenci rozlišovat velké a malé psy ve smyslu: velký pes se nehodí do bytu, potřebuje hodně pohybu… to je nesmysl, každé plemeno to má jinak a velcí psi bývají často o mnoho klidnější než ti malí. Výška v kohoutku je tedy důležitá, pokud přemýšlíme nad praktickými otázkami: Budu cestovat MHD? Kolik mám místa v autě? Jsem schopná dopravit psa k veterináři? Atd.
  • Péče o srst: Jednou za čas psa vyčesat zvládne každý, u některých psů je to však časově velmi náročné a proto je třeba pořízení řekněme afghánského chrta zvážit i po této stránce. Nejlepší je zeptat se chovatelů například na výstavě, kolik času je třeba srsti věnovat.
  • Ven nebo dovnitř: Pokud je už teď jasné, že pes bude venkovní, musí k tomu být přizpůsoben. Nenechte si nakukat, že pes je pes a být venku je pro něj přirozené. Člověk jej už dávno předělal a mnohé varianty už zkrátka a dobře nemají srst na to, aby je udržela v teple i v zimním období. Psi bez podsady patří do tepla. A pokud chcete venkovního psa s tím, že se tam „vyběhá“ a budou tím splněny jeho nároky na pohyb, radši si žádného nepořizujte, protože takhle to opravdu nefunguje.

Společník a parťák na výlety

Většina lidí chce pejska prostě proto, aby měli pejska. Hledají kamaráda a společníka a nemají žádné speciální požadavky. Pokud patříte mezi ně, úplně nejvíc se k vám hodí obyčejný voříšek. Křížence naleznete ve všech tvarech, barvách a velikostech. Vyhnete se tak řadě zdravotních problémů, protože voříšci coby dokonalý genetický mix jsou to nejzdravější „plemeno“. V útulku naleznete jak štěňátka, která si pak můžete sami vychovat, nebo dospělé pejsky, kteří čekají na nový domov. U těchto psů vám personál přesně řekne, jakou mají povahu, co mají rádi a jestli se k vám hodí. A pokud trváte na čistokrevném plemeni, vybírejte hlavně z těch společenských. Patří zde například mops, bišonek, jorkšír, čínský chocholatý pes, špic, pudl a další.

Velký pes i do bytu?

Mnozí jsou přesvědčeni, že malý pes není pes, ale krysa/kočka/smeták/doplňte dle přesvědčení. Zároveň ale bydlí v bytě. K takovým lidem se hodí například chrti. Dokáží být sice velmi aktivní a venku běhat neskutečně rychle, doma si však lehnou a člověk o nich ani neví. Se svou nezávislou, skoro až kočičí povahou také tolik neteskní, když je majitel v práci. V podstatě ale pobyt v bytě zvládne skoro každé plemeno – v bytě i venku stejně pes někde leží a čeká, až se mu páníček bude věnovat. Takže jde zase jen o to, kolik času a energie člověk do svého psa investuje.

Hlídač k rodinnému domku

Častou kombinací, kterou lidé hledají, je pes vhodný k dětem, který zvládne pobyt venku a dokáže i ohlídat pozemek. V takovém případě jsou jasnou volbou pastevecká plemena, která dříve sloužila k ochraně stád a majetku. Mají velmi dobrý vztah ke své rodině včetně dětí a hlídací pud. Patří sem například bernský salašnický pes, slovenský čuvač, bobtail, briard, německý ovčák.. Někdo preferuje psy krátkosrsté, ti ale potřebují pořádné zázemí, například vyhřívanou boudu. Pak by se dal zvážit rotvajler, který zbožňuje děti, velký švýcarský salašnický pes, boxer a tak dále. Pozor, ne všichni budou spokojení s nečinným ležením na zahradě! Pracovní plemena jako hovawart, rotvajler, dobrman, boxer, německý a belgický ovčák a další potřebují výcvik a zábavu.

Neúnavný sportovec a pracant

Je třeba rozlišit, jestli hledám plemeno na nějaký psí sport nebo třeba parťáka na běhání u kola. U psích sportů jsou kritéria různá, ve většině z nich vynikají učenlivé border kolie a atletičtí belgičtí ovčáci. Jsou však i sporty silové pro psy typu bull, kde například tahají náklad. Pokud často běháte, bruslíte a jezdíte na kole, dívejte se spíš po psích vytrvalcích. Obrovské nároky na pohyb má například husky nebo z krátkosrstých různí ohaři, třeba výmarský a maďarský.

 

Vždy je dobré zvážit, jestli opravdu potřebuji čistokrevného psa, u nějž kvůli umělé selekci hrozí vyšší riziko dědičných nemocí, nebo radši zachráním nějakého z útulku. A když čistokrevného, tak z kontrolovaného chovu, kdy rodiče jsou zdravotně testovaní a ne jenom že vám prodejce bude tvrdit, že jsou v pořádku. Pes je kamarád a dlouhé roky a tak s výběrem není kam spěchat.