Kanárská doga

Kanárská doga, ostrovní strážce dobytka

Na první pohled je kanárská doga silné zvíře. V zemi svého původu, tedy ve Španělsku, sloužila ke strážení dobytka i majetku. Dnes je ze psa s původním názvem Perro de Presa Canario výborný společník s typickými vlastnostmi molossa a pověst výkonného zabijáka patří spíše minulosti. K uznání plemene došlo relativně nedávno, v samotném Španělsku to bylo roku 1994 a od té doby tam přibývá chovatelů a majitelů tohoto národního plemene.

Dokonalý hlídač

Pozorný pohled kanárské dogy odradí nejednoho zloděje. A pokud by náhodou nestačil výhružný výraz a silné čelisti, svalnaté a pevně stavěné tělo zařídí zbytek. Celkový vzhled kanárské dogy rozhodně není jen zástěrka. Pokud je potřeba, dokáže rychle a razantně zaútočit. Všechny tyto vlastnosti dělají z kanárské dogy perfektního hlídače. Ven do kotce se však nehodí, protože navzdory vzhledu jde o milujícího rodinného psa.

 

Doma mazel, venku ve střehu

Svou rodinu bude kanárská doga oddaně chránit. Jakmile je mezi svými, jedná se o přátelského, pohodového psa. Oplývá trpělivostí a vyrovnaností, dobře vychází s dětmi. K cizím však se však může stavět s nedůvěrou. Vyhledává lidský kontakt a svého pána si cení nade všechno. Od kanárské dogy však nečekejte žádnou vtíravost, na to je příliš důstojná. Také zde zmiňuji, že i když někoho může lákat respekt budící vzhled tohoto plemene, kanárská doga rozhodně nepatří do ruky začátečníkům. Před pořízením je třeba se s její povahou důkladně seznámit a zvážit, zda je to opravdu to,  co hledáte.

 

Kanárská doga

 

Málopočetné plemeno

V České republice se nestane, že byste o kanárskou dogu zakopávali na každém kroku. Jedná se spíše o vzácnější plemeno. V tuto chvíli je to dobře, protože velká popularizace by takto specifickému plemeni spíše uškodila. Pokud se rozhodnete kanárskou dogu pořídit, doporučuji navštívit nějakou výstavu a promluvit si přímo s chovateli. Vždy se nejvíc dozvíte, pokud zvíře uvidíte naživo a dozvíte se z první ruky, jaké plemeno skutečně je. Doptat se můžete i na pořizovací cenu, která se pohybuje v řádu až desítek tisíc korun. Stále častěji se objevují nabídky množitelů, především těch domácích. Štěňata tak rozhodně nekupujte na inzertních serverech za podezřele nízkou částku, vždy, pokud opravdu chcete kanárskou dogu, vyhledejte ověřenou chovatelskou stanici. Odměnou vám bude kamarád a oddaný strážce.