Miniaturní bullteriér

Miniaturní bullteriér: vydržte s ním první rok a pak už zvládnete vše

Přesně takovou větu se můžete dočíst na stránkách české chovatelky Evy Hájkové. Odradilo vás to? Já doufám, že ne. Čtěte dál a dozvíte se, čím je jedinečné plemeno miniaturní bullteriér, tedy kromě toho, že vzhledově vypadá jako malá kopie svého brášky anglického bulteriéra.

 

Typický malý klabonosík

Bullteriéři odjakživa vzbuzují rozporuplné pocity už svým vzhledem. Pro jejich hlavu je typická skoba, takzvaný klabonos. Mezi čelem a čenichem nenajdeme prohlubeň, což dodává bulíkům unikátní vzhled. Mnoho lidí nakrčí nos a prohlásí, že „vypadá hrozně“. Nicméně krása je subjektivní záležitost a tak se najdou lidé, kteří vám budou tvrdit pravý opak. Faktem zůstává, že si bullteriéři našli své příznivce a chovatelé nedají na unikátní čenich bulíků a minibulíků dopustit.

Miniaturní bullteriér

 

Neblahá pověst „bojových plemen“

Média často používají vymyšlený termín „bojová plemena“. V kynologických kruzích však nic takového neexistuje a pokud toto slovní spojení použijete před chovatelem či jiným znalým člověkem, můžete se setkat s bouřlivou reakcí. Zvlášť proto, že dřívější užití psů v zápasech se dnes úplně špatně interpretuje. Jde o to, že bojoví psi byli šlechtěni tak, aby dokázali vyřídit psího protivníka, ale nikdy a žádným způsobem se nesměli postavit proti člověku. Takový jedinec byl zpravidla okamžitě utracen, člověk si nemohl dovolit manipulovat s tak nebezpečným zvířetem. Výsledkem tohoto tvrdého šlechtění jsou plemena, která sice disponují velkou silou a často nesnášenlivostí vůči jiným psům, zároveň však milují lidi neskutečným způsobem.

 

Malý, ale šikovný

Miniaturní bullteriér nebo také minibulteriér nevznikl přímo ze svého „velkého bratra“, anglického bulteriéra, ale paralelně s ním. Při křížení teriérů a buldoků se jedna větev specializovala na malý vzrůst. Chovatelé to však trochu přehnali a plemeno se začalo potýkat s problémy způsobenými nanismem. Miniaturního bulteriéra tedy opět zkřížili s bulteriérem klasickým. Výsledkem je opravdu věrná podoba i vlastnosti. Minibulteriér se používal k lovu, má totiž hodně z povahy teriérů. Typická je pro něj odhodlanost a nezměrná energie. Svému bulíčkovi tak musíte poskytnout dostatek pohybu a zaměstnání, aby byl šťastný a spokojený. ¨

Miniaturní  bulteriér  miluje celým srdcem

Pro miniaturního bulteriéra je typická láska a oddanost, kterou projevuje vůči svému páníčkovi i celé jeho rodině. Skvěle se hodí k dětem a pokud mu dopřejete řádný výcvik, s přehledem zvládne i canisterapeutické zkoušky. Přestože je ostražitý a dokáže dobře hlídat, přítomnost lidí je pro něj klíčová, rozhodně se tedy nehodí ven do kotce. Pokud se rozhodnete miniaturního bulteriéra pořídit, cena se může vyšplhat na 20 000 Kč i více v závislosti na chovatelské stanici. Při výběru buďte obezřetní a vždy se dobře informujte.