Obedience

Obedience není jen poslušnost

Obedience znamená v překladu ovladatelnost či poslušnost, přesto v tomto psím sportu nejde o žádný dril. Právě naopak, důraz se klade na radostný projev psa, spolupráci s psovodem a celkový dojem z toho, jaký tým spolu tvoří. Výcvik často probíhá pomocí pozitivní motivace a pes se na plnění cviků vysloveně těší.

 

Sport pro voříšky i šampiony krásy

Nezáleží na tom, jestli má závodník dlouhý rodokmen či zda pochází z útulku. Jde jen o to, co ho dokážeme naučit. Cviky, které pes musí umět, se liší podle toho, v jaké kategorii pes závodí či skládá zkoušky. Úrovně jsou čtyři, značí se písmeny a čísly: OB-Z (začátečník) a dále OB1, OB2 a OB3, což je nejvyšší úroveň. Aby se do ní tým dostal, musí složit zkoušky postupně ze všech úrovní. Za každý cvik dostává bodové ohodnocení podle speciální stupnice. Kritéria jsou předem daná a každý si je může prostudovat ve zkušebním řádu. Pokud například pes při aportu žvýká a kouše činku, jsou mu strženy body a dokonce může za celý cvik dostat nulu. Podobná pravidla jsou zavedena i pro chování během a mezi cviky – diskvalifikace hrozí například při dotknutí se psa nebo pokud pes opustí vymezený soutěžní prostor.

FotoArt-Treu / Pixabay

 

Hrát si a chválit je dovoleno

I když se na první pohled může obedience zdát velmi podobná klasické sportovní kynologii, rozdíly existují. Podoba spočívá hlavně v obsahu a složení cviků – nikoho nepřekvapí cviky jako sedni, lehni, ke mně, odložení, chůze u nohy či aport. Celková nálada a podoba zkoušek se však diametrálně liší. A vlastně i vzhled – na první pohled poznáte, že jde o obedienci, protože se používá přesné značení prostorů pomocí barevných pásek, kuželů či překážek. Nejvýraznější rozdíl je však v tom, co vše je dovoleno a na co se klade důraz. Před začátkem zkoušky můžete na chvíli do soutěžního prostoru, abyste psa naladili na tu správnou notu. Můžete krátce trénovat či si jenom pohrát. Dokonce i při samotné zkoušce jsou mezi cviky povoleny pochvaly. Avšak pozor, pamlsky na plac nepatří.

 

Jak s obediencí začít

Trénovat podle regulí byste měli od prvního okamžiku, jedině tak zajistíte, že nebudete muset psa nic přeučovat. Navíc je třeba, aby psa trénink bavil a cviky prováděl s radostí, už jen proto, že až do třídy OB2 je jeden ze cviků všeobecný dojem. Kurz obedience nabízí například Škola pracovní a zábavné kynologie sídlící u Brna. A nemusíte se upsat na několik měsíců, pro začátek se hodí víkendový kurz, kde vás uvedou do světa obedience jak teoreticky, tak i prakticky. Výcvikového víkendu se můžou zúčastnit začátečníci i pokročilí. Vám i pejskovi se takový výlet určitě bude líbit.

 

 

Obedience víkend