Plemena koček

Plemena koček

Původně byly zdomácnělé kočky lidskými pomocníky. Jejich hlavním úkolem bylo chránit zásoby potravin před hlodavci a jinou havětí. Ovšem v Egyptě se časem dostaly do role lidských společníků, kteří byli hýčkáni a uctíváni. Stejně tak začali lidé kočky šlechtit a díky tomu máme v dnešní době tolik nejrůznějších plemen koček. Pojďme se společně podívat na základní čtyři skupiny plemen a dozvědět se o našich domácích mazlíčcích něco více!

Plemena koček: Krátkosrsté a somálské kočky

Bengálská kočka vznikla zkřížením kočky domácí a divoké kočky bengálské. Do České republiky bylo plemeno dovezeno až roku 1994, proto je i nadále velmi vzácné mezi chovateli. Cena koťat se pohybuje v rozmezí od 20 000 do 40 000 korun, ovšem jejich divoký vzhled a netradiční původ si získal srdce mnohých milovníků tohoto plemena. Přestože se tohle plemeno podobá divoké kočce bengálské, nemusíte se ničeho obávat. Její povaha není divoká ani agresivní, ale je mnohem více temperamentní a aktivní. Silnou stránkou pro tyto kočičky je lovecký a mateřský pud. Nejlepší hrou je tedy samotný lov. Co je opravdovou zvláštností na těchto kočkách je zvuk, který vydávají. Není to klasické mňoukání, na které jsme zvyklí, nýbrž specifický zvuk podobný vyštěknutí.

image00

                                                                      Bengálská kočka

Britská krátkosrstá kočka pochází z Velké Británie. Byla vyšlechtěna křížením perských koček a domácích krátkosrstých koček s mohutnou stavbou těla. Ačkoliv dříve byla chována pouze v modré variantě, dnes existují snad všechny možné barevné varianty. Britské kočky jsou kočkami v pravém slova smyslu. Ke svému životu člověka vlastně nepotřebují. Kdy Britky věnují lidem pozornost? Pokud něco potřebují, nebo pokud samy uznají za vhodné, že pomazlení je v danou chvíli nejlepší volbou. I přes tyto vlastnosti jsou tyto kočky velmi oblíbenými. Zejména v Česku je řadíme mezi nejčastěji chovaná plemena. Jejich povaha se mění s jejich věkem. Koťata jsou jako každá jiná hravá, ale postupem času kdy se dostanou do fáze dospělosti tak zleniví a tím pádem se i zakulacují. V ten okamžik se z nich stávají opravdové Britky.

image02

                                                             Britská krátkosrstá kočka

Somálskou kočku řadíme mezi dlouhosrstá plemena kočky domácí. Ale je taktéž dlouhosrstou variantou kočky habešské. Přídomek somálská je jen odrazem spojitosti s habešskými kočkami, ačkoliv tato kočka nemá žádnou spojitost se zemí v Africe. Somálské kočky vynikají především svou inteligencí a hravostí. Pokud máte rádi společenské tvory, tahle kočka je tou pravou! Není ráda o samotě a má ráda společnost, kterou vyhledává a je v ní šťastná. Je tedy lepší mít kočičky dvě, nebo jednu kočku a psa. Nemusíte se bát, že by si zvířátka hrála pouze spolu, somálské kočky se velmi rády mazlí se svými páníčky a rády jsou v jejich blízkosti.

image01

                                                                    Somálská kočka

Plemena koček: Polodlouhosrsté kočky

 

Americký curl je středně velká kočka, která má protáhlí tělo a končetiny s ocasem jsou střední velikosti. Její hlava je protáhle klínovitá a oči má ve tvaru lískového oříšku. Uši má stočené vzad. Tato veselá, temperamentní a zároveň nenáročná kočička pochází z USA a u nás se moc nechová.

image04

               Americký curl

Plemeno Birma je považováno za posvátné chrámové zvíře pocházející z Barmy. Plemeno bylo vyšlechtěno nedávno a to zkřížením siamské dvoubarevné a dlouhosrsté kočky. Plemeno mělo problém se svým uznáním a až roku 1959 se uskutečnil první import těchto ušlechtilých koček do USA. Plemeno bylo uznáno až v roce 1967. Birmy jsou občas velmi dominantní a mají silnou vazbu k jednomu člověku. Upeče o ně je středně náročná a v České republice je plemeno hojně chováno.

image03

Birma


Mainská mývalí kočka pochází ze Severní Ameriky, kde byla chována především na statcích. Kočky pomáhaly lovit nežádoucí hlodavce. Ovšem jejich krása brzy upoutala pozornost chovatelů. Kočky mají atletickou a mohutnou stavbu těla a velmi silné kosti, hranaté obrysy a dlouhý ocas. Srst mají dlouhou srst se silnými a lesklými krycími chlupy. Mainské mývalí kočky mají mnoho tzv. přírodních barevných variant. Například jednobarevné, stříbrné, dvoubarevné apod. Díky hravé, jemné a zároveň snášenlivé povaze mohou být tyto kočky skvělými domácími mazlíčky.

image06

                                                                   Mainská mývalí kočka

 

Plemena koček: Perské a exotické kočky

 

Perská kočka je pro některé chovatele zlým snem, ale pro jiné je to ušlechtilé a čistokrevné zvíře. Přestože její srst vyžaduje vysokou péči, je jedním z nejvíce chovných plemen. Perská kočka pochází z Velké Británie a její povaha je klidná, skromná a velice snášenlivá.

image05

   Perská kočka

Exotická kočka pochází ze Spojených států amerických a vznikla křížením perské kočky s britskou krátkosrstou a americkou krátkosrstou kočkou. Má krátkou, jemnou a hustou srst. Barvu srsti má identickou jako u perské kočky, se kterou má i společnou povahu. Péče o ně není náročná, tudíž je skvělou volbou i pro začínající chovatele.

 

image08

                                                                       Exotická kočka

Plemena koček: Neuznaná plemena

FIFe neboli největší evropská organizace chovatelů koček neuznává některá plemena koček. Neznamená to, že kočky nejsou uznány jinou organizací či jsou méněhodnotnými! Jistě stojí za pozornost i tyto čtyřnohé krásky. 

 

Munchkin je kočička která má díky genové mutaci výrazně zkrácené nohy, podobně jako je tomu u jezevčíků. Munchkin se objevila poprvé v roce 1983 v Luisianě v USA. Ačkoliv krátké nohy nejsou přímou deformací kosti, mnozí se obávají zdravotních problémů. Většina organizací tohle plemeno neuznává, ale TICA (The International Cat Association) po podrobném vyšetření zdravotního stavu plemeno uznala. Ačkoliv tyhle kočky nejsou aktivnímu lezci, svou lásku k páníčkům projevují především svou přítulností a zábavnou povahou. Proto se nenechte odradit tím, že ne všechny organizace tuhle kočičku uznávají!

image07

                                                                             Munchkin

 

Skotská klapouchá kočka má „soví“ vzhled díky mutaci, která ovlivňuje chrupavky a způsobuje to, že se uši sklápějí dopředu.  Tahle mutace je spontánního charakteru. Uši nejsou vše! Tyhle kočky jsou totiž velmi odolné vůči nemocem i nevlídnému počasí a díky vášni k lovu by měly mít dostatečný prostor k venkovnímu prostředí. Své páníčky zbožňují a snaží se bát jim na blízku. Kromě toho mají rády děti i ostatní zvířátka.

image10

                                                              Skotská klapouchá kočka

Americký bobtail neboli „kočičí zlatý retrívr“ má velmi nejasný původ, ale v USA je dnes velmi oblíbeným plemenem. Charakteristické pro něj je, že nemá téměř žádný ocas. Plemeno je uznáno organizací TICA. Přestože jsou kočky robustní a velké postavy, dokážou být hbité a mrštné. Mají milou a hravou povahu a dokážou být oddanými svým majitelům. Kromě toho jsou inteligentní, takže zvládají základní cviky.

 

image09

                                                                   Americký bobtail