Rasy psů s fotkami

Rasy psů s fotkami: od vlkodava k čivavě

Pes provází člověka už od pravěku, aspoň tak se to říká. Našli jsme si k sobě cestičku, která přinesla psovi jednoznačnou výhodu – již nemusel lovit. Pravěký člověk se s ním dělil o potravu, házel mu kosti a maso. Co z toho však měl? Snad ochranu před dalšími predátory, ale dost možná šlo i o něco víc. Dost možná šlo o počátky něčeho dosud nevídaného, přátelství mezi dvěma úplně odlišnými živočišnými druhy. Pes se k člověku poutal stále víc. Lidé si všimli jedinečných psích schopností a začali je cíleně využívat. Začalo vznikat něco, čemu dnes říkáme psí rasy. Někteří čtyřnožci dokázali svým štěkáním a vytím varovat před blížícím se nebezpečím. Rozvíjením této vlastnosti vznikly rasy hlídací, strážci lidských domovů a majetku. Ani vrozená schopnost lovit nezůstala nerozvinuta. Lidé dokázali psy vytrénovat tak, aby si kořist, kterou uloví, nenechávali pro sebe. Tak vnikla lovecká plemena, v současnosti nejrozsáhlejší skupina psů, která se vyznačuje velkou diverzitou podle toho, jakým konkrétním způsobem se pes na lovu podílel. Někteří se specializují na stopování, další díky své rychlosti a obratnosti zvíře uštvou, jiní jsou zase dostatečně drobní, aby mohli kořist pronásledovat až do nory.

 

Úplně novým využitím loveckého pudu vznikly jedinečné rasy psů, které dnes známe jako ovčácká a pastevecká plemena. Instinkt shánět stádo ovcí nebo dobytka dohromady je něco ve zvířecí říši unikátního a člověku jeho „vynález“ přinesl obrovský užitek. Díky psovi může nyní manipulovat s obrovskými stády zvířat a přesouvat je, kam se mu zlíbí. Při spojení se schopností hlídat a bránit majetek se ze psa stal dokonalý a nenahraditelný ochránce stáda.  Dnes můžeme tyto rasy rozdělit na ty, které pomáhají člověku zvířata zahánět a přesouvat, a hlídače stád, kteří jsou schopni samostatně kontrolovat stádo a bránit jej například před vlky.

Člověk během doby soužití se psy dokázal vymyslet mnoho různých uplatnění. V historii tak můžeme najít například obrovské válečné psy nebo menší, možná však ještě nebezpečnější rasy šlechtěné pro psí zápasy. Silné čelisti, ostré zuby a výtečný čich, které si pes uchoval z dob, kdy se ještě musel postarat sám o sebe, dokáže dnes využít nejen policie, ale i záchranáři nebo výcvikáři asistenčních psů. Jejich síla a vytrvalost byla a je hojně využívána v severských zemích pro psí spřežení. A v neposlední řadě je zde vlastnost, které si na psech ceníme opravdu nejvíc, a to je bezmezná láska, kterou nám prokazují. Pouze za tímto účelem lidé vyšlechtili společenské rasy psů, většinou menších rozměrů a roztomilého vzhledu, které jsou zde proto, aby nám dělaly radost a měly nás rády.

 

Jenže všechno není tak růžové, jak by se na první pohled mohlo zdát. Umělá selekce, kterou člověk provedl a provádí, s sebou nese jistá omezení. Týká se to především genetické variability potomstva a náchylnosti k chorobám. Existují dědičné nemoci, které psi předávají z generace na generaci a které byly dříve pro lidi dosti nepochopitelnou záležitostí. Dnes už víme, že chov je třeba kontrolovat a hlídat. Každé plemeno má dnes svůj klub, kde se sdružují chovatelé a majitelé dané rasy a snaží se, aby měl chov řád a smysl a aby rodící se štěňata byla zdravá a také aby vypadala tak, jak mají. Správný vzhled a povahu plemene udává jeho standard. Většinu psích ras zaštiťuje mezinárodní organizace FCI, která vydává průkazy původu, schvaluje chovatelské stanice a pořádá výstavy, na kterých se prezentují chovní psi a feny, nadějná štěňata a odchovy nebo každý, kdo se chce pochlubit se svým psem a třeba i získat titul. Platí, že pes patří k danému plemeni, pouze pokud má průkaz původu.

 

FCI rozčlenila rasy psů do deseti skupin. Za jedenáctou by se dala považovat neuznaná plemena.

 

I.       Rasy psů – Ovčáčtí a honáčtí psi

Jejich původní využití je jasné, jedná se o psy, kteří pomáhali ovčákům se stády nejen ovcí, ale třeba i hus, koz, krav či koní. Každá rasa má však zafixované jiné postupy a vzorce chování, typický způsob pasení či strážení. V této skupině najdeme ta nejchytřejší plemena plně schopná samostatné práce.

 

Border kolie

V dnešní době pravděpodobně nejpopulárnější pastevecké plemeno. Pochází z britských ostrovů, kde se uplatňovala jako dokonalý pomocník každého ovčáka. Jedná se o neobyčejně inteligentní rasu. Kromě pasení dnes září v psích sportech jako agility nebo dog frisbee. Ale pozor, nehodí se pro každého. Má velké nároky na pohyb i zaměstnání hlavy, potřebuje neustále pracovat. Není to pes na gauč nebo k boudě. Existuje i krátkosrstá varianta. Najdete ji ve všech možných barvách, častá je černobílá nebo merle. Plete se s australským ovčákem, který má podobný vzhled, využití i nároky, ale jiný původ.

 

image00

Velškorgi cardigan a pembroke

I malý pejsek dokáže velké věci a tzv. korgi je toho důkazem. Ve své domovině, Skotsku, zvládl pást nejen ovce, ale i dobytek. Patří mezi oblíbené rasy psů na anglickém dvoře, je to milý, učenlivý a aktivní psí společník. Vyčlenila se dvě plemena, cardigan a pembroke.

image02

 

II.      Rasy psů – Pinčové, knírači, plemena                  molossoidní a švýcarští salašničtí psi

Různorodá skupina pracovních a společenských psů. Kromě kníračů sem patří například i dobrman, německý boxer, rotvajler, hovawart, všelijací pinčové nebo třeba dogy.

 

Bernský salašnický pes

Velký medvídek ze skupiny švýcarských salašnických psů. Oblíbený hlídač k rodinnému domu, s milou povahou a láskou k dětem.

image01

 

III.    Rasy psů – Teriéři

Psi se silným loveckým pudem, zpravidla menšího vzrůstu. Byli využíváni například k lovu krys. Tyto rasy psů jsou temperamentní a veselé povahy, i když dokáží být pěkně tvrdohlaví. V dnešním světě mají své místo po boku aktivních rodin.

 

Jack Russell teriér

Vyšlechtěni v Anglii pro norování a štvaní zvěře. Dnes velmi oblíbení pro svůj roztomilý vzhled a veselou povahu. Jeho temperament však nezvládne každý, potřebuje důslednou výchovu.

image04

 

Americký stafordširský teriér

Teriér s roztomilým kukučem a kontroverzní pověstí. Také se mu říká amstaf. Vyšlechtěn byl pro psí zápasy, je silný, odhodlaný a vytrvalý. Lidi i děti bezmezně miluje, nebyl přece stvořen k útokům na lidi, jak si někteří myslí, ale právě naopak – aby s ním mohli beze strachu manipulovat, muselo jít o mimořádně přítulné psy.  Kvůli své síle a aktivitě vyžaduje zkušeného majitele.

 

image03

 

IV.   Rasy psů – Jezevčíci

Jezevčíka zná asi každý. Používali a stále je používají myslivci při norování a práci pod zemí. Jejich nízké, dlouhé tělo je v úzkých chodbičkách výhodou. Rozlišujeme tři typy srsti, dlouhou, krátkou a drsnou. Zbarvení závisí na variantě. Kromě klasické výšky existuje i miniaturní varianta jezevčíka, tzv. králičí neboli trpasličí. Jsou to milí, ale poněkud tvrdohlaví psi.

image06

 

V.     Rasy psů – Špicové a primitivní typy

V této skupině se nachází velké množství načechraných malých i velkých kuliček. Mezi primitivní typy pak řadíme psy asijského typu jako jsou akita-inu a shiba-inu. Dalšími typickými „primitivními“ zástupci jsou severští saňoví psi, husky a malamut. Tito jsou krásní, ale potřebují obrovské množství pohybu – běh u kola, časté výlety. Vhodní jen pro aktivní páníčky, doma u boudy by se nudil.

 

Samojed

Pod tímto zvláštním názvem, který je mimochodem odvozen od názvu kočovného sibiřského kmene, se skrývá středně velký, bílý, nadýchaný pes. Navzdory svému obláčkovému vzhledu se jedná o silného a aktivního psa, který byl využíván ke všemu, co bylo na Sibiři zrovna potřeba – od hlídání sobů po tažení saní.  Dnes je můžeme zahlédnout například na canicrossových závodech.

image05

 

VI.   Rasy psů – Honiči, barváři a příbuzná plemena

Psi hojně využívaní při mysliveckých honitbách. Díky svému výbornému čichu a orientačnímu smyslu rychle a efektivně dohledávají kořist. Stejně jako ostatní lovecká plemena se postupně objevují i mimo myslivecké rodiny.  Mezi nejznámější rasy z této skupiny patří například bígl nebo baset.

 

Švýcarský honič

Pes citlivé a klidné povahy. Existuje několik velmi podobných ras, všechny navazují na původní keltské honicí psy.

image08

 

VII.  Rasy psů – Ohaři

Jedná se spíše o větší rasy. Ohaři jsou rychlí, temperamentní psi se silným loveckým pudem. Myslivci je využívají k aportování kořisti. Do této skupiny řadíme například setry – irského, flekatého anglického nebo gordonsetra, ten má barvu černou s pálením.

 

Výmarský ohař

Svou stříbřitě modrou barvou a výraznýma, pronikavýma očima si získává srdce nejednoho pejskaře. Čím dál častěji se tak objevuje i mimo myslivecké honitby, můžeme jej vidět na zahradě jako hlídače nebo společníka. Vzhledem k nárokům na pohyb a loveckému pudu není každý automaticky vhodným páníčkem, takže i když vás jeho oči okouzlí, pečlivě zvažte, zda mu nabídnete vše, co potřebuje.

image07

 

VIII.  Rasy psů – Retrívři, slídiči a vodní psi

Zlatého retrívra nebo labradora zná asi každý, ale existují i další, jako chesapeake bay, nova scotia duck tolling retriever nebo kudrnatý retrívr. Retrívři se dlouhodobě drží na špičkách žebříčků nejoblíbenějších plemen. Díky své učenlivosti a ochotě se hojně využívají jako slepečtí a asistenční psi. Do osmé FCI skupiny spolu s nimi patří také kokršpanělé, anglický a americký, a další psí rasy.

 

Flat coated retriever

Další z retrívrů, který si díky své mírumilovné povaze a akčnímu stylu života stále častěji nachází cestu do našich domovů. Tyto psy najdeme v řadách vodicích či lavinových psů, ale i na špičkách psích sportů jako například agility.

 

image11

IX.   Rasy psů – Společenská plemena

Pestrá skupina gaučových povalečů i hyperaktivních aportérů. Šlechtěni byli snad na všech místech naší planety nezávisle na sobě a mají společné jedno – lásku k lidem. Malí, velcí (no, spíše malí), tlustí, tencí, chlupatí i nahatí, jsou všech tvarů a barev. Patří sem například nejmenší plemeno světa, čivava.

 

Mops

Malý, roztomilý psíček, který byl v 17. a 18. století symbolem vysokého společenského postavení. Dnes se znovu vrací na vrchol popularity, přestože jeho zkrácený čumáček a vypoulená očka s sebou nesou větší riziko problémů.

image09

 

X.      Rasy psů – Chrti

Rasy psů charakteristické svým velmi štíhlým, elegantním vzhledem. Pochází z různých teplejších oblastí Asie a Afriky. Jedná se o lovecké psy, kteří mají ale jiný systém lovu než všichni ostatní. Nejvýraznějším smyslem není čich, ale zrak – chrti loví očima. Jsou stavění na rychlé, obratné sprinty, což jim umožňovalo například strhnout gazelu. Dnes jsou z nich společníci a sportovci na slavných závodech chrtů.

 

Irský vlkodav

Jak název napovídá, používal se k lovu vlků. V současnosti je vlkodav největší plemeno světa. Má však velmi mírnou a klidnou povahu, hodí se k dětem a jeho výchova není obtížná.

image10