Španělský mastin

Španělský mastin spolehlivě ohlídá váš dům

Robustní pes s výškou v kohoutku kolem osmdesáti centimetrů pochází ze španělských plání, kde bylo jeho úkolem ochránit stáda před vlky a šelmami. Často se však používali i ke strážení majetku a hlídání domu. Původní účel španělský mastin v zemi svého původu stále plní, v našich končinách se z něj stal perfektní rodinný pes.

 

Zvládne horko i zimu

Vrozený hlídací instinkt znamená, že pokud sháníte hlídače pozemku, je pro vás španělský mastin dobrá volba.  Rád tráví čas pozorováním svého panství, ideálně z vyvýšeného bodu. Dobře vychovaný španělský mastin je velmi vyrovnaný a pohodový pes, nezažijete u něj agresivitu ani hysterický štěkot. Pokud už štěká, uslyšíte hluboký a respekt budící hlas. O vaši zahradu bude pod jeho dohledem dobře postaráno. Není vůbec třeba zavírat ho někam do kotce. Samozřejmě potřebuje mít k dispozici přístřešek a teplou boudu, kam si může v zimě zalézt. Jeho polodlouhá srst však dobře zvládá horká léta i chladné zimní počasí.

 

Černá budí hrůzu a světlá znamená bezpečí

Španělský mastin se chová v několika barevných variacích. Velmi populární je světlá, tedy žlutá barva, setkáme se však i s jedinci tmavé srsti. Nejedná se však jen o rozmar chovatelů, obě zbarvení mají svůj historický význam. Žlutí psi se používali k ochraně stáda. Světlá barva šla v noci dobře vidět a navíc si psa pastýř ani ovce nemohli splést s útočícím vlkem. Tmavě zbarvené mastiny jste zase mohli vidět hlídat pozemky a usedlosti, protože černě zbarvený pes naháněl kolemjdoucí větší strach.

 

spanelsky-mastiff

Kdyby vás náhodou napadlo začít s nějakými psími sporty, vyberte si jiné plemeno. I když vás španělský mastin rád doprovodí na výletě, žádné velké výkony od něj čekat nemůžete. Limituje ho už jeho velikost a hmotnost. Polehávat na zahradě mu však půjde dobře.  Povaha španělského mastina je vyrovnaná, jde o psa, který si je své síly dobře vědom a používá ji s rozvahou. Správně socializovaný pes se bude chovat klidně a přátelsky. Španělský mastin se nehodí pro sportovní kynologii, přesto je velmi inteligentní a při správném přístupu není základní výcvik problém. Pokud jsou vám všechny tyto vlastnosti blízké a rozhodnete se si ho pořídit, cena španělského mastina se pohybuje od 15 do 25 000 Kč. Jeho chov není v České republice příliš častý a tak vybírejte chovatele pečlivě.