Stafordský teriér

Stafordský teriér

Americký stafordský teriér, také známý pod zkratkou AST, amstaf nebo prostě jen staford, je odvážné a silné plemeno psa, které ale navzdory svému nebezpečnému vzhledu vyniká láskou a oddaností ke své rodině. Patří do rodiny plemen typu bull, což jsou všechno psi mohutné konstrukce, silných svalů a velké energie. Vyšlechtili jej v Americe pro psí zápasy, bok po boku s pitbulteriérem. Velikost amerického stafordského teriéra se pohybuje v rozmezí 40 a 50 cm v kohoutku. Vzhledově i názvem může připomínat stafordšírského bulteriéra (tzv. stafbulla, STB), který je ale podstatně drobnější (35 – 40 cm) a má i jemnější povahu.

 

Stafordský teriér miláček dětí, nepřítel psů

Historie plemene dává tušit, že amstaf nebude s ostatními psy zrovna kamarád. Dnes už se samozřejmě k psím zápasům využívat nesmí, přesto však chovatelé dbají na zachování tzv. „game“ – těžko přeložitelný anglický pojem, který značí nebezpečné instinkty, bojovnost, samostatnost i fyzickou sílu. Psi tohoto plemene mají mohutnou čelist schopnou silného skusu, drcení kostí a trhání masa. Vyznačují se nasvaleným, atletickým tělem a neuvěřitelnými výkony. Nejlépe svého stafordského teriéra zabavíte bull sporty, které jsou šité amstafovi přímo na míru. V různých disciplínách se projeví síla, hbitost a vytrvalost typická pro tyto psy. Můžete je tak obdivovat při tahání obrovských závaží, šplhání na několik metrů vysoké stěny či přetahování se o peška se soupeřem.

Americký stafordský teriér je schopný neuvěřitelných věcí. Svou vizáží budí hrůzu zcela oprávněně vzhledem ke škodám, které je schopný napáchat. Přesto jsou to psi vhodní k dětem. Opět je to dané jejich krvavou minulostí. Psi, kteří se účastnili zápasů, byli nebezpečné stroje na zabíjení. Člověk, který takového psa vlastnil, musel mít jistotu, že mu nehrozí nebezpečí. Veškeré projevy agresivity musely směřovat pouze a výhradně na jiné psy, ve chvíli, kdy pes ublížil člověku, byl okamžitě a neúprosně utracen. Touto přísnou selekcí se z amstafů stali lidumilové. Zbožňují všechny členy rodiny, jsou přítulní, mazlivý a vyžadují se svým pánem láskyplný kontakt. Mimořádně nevhodné je nechávat staforda zavřeného venku v kotci.

Stafordský teriér pes pro zkušené

Navzdory tomu, že se vyznačuje vrozenou láskou k lidem, pořád je to jen pes. Při špatném vedení a nezvládnuté výchově se snadno stane nebezpečným svému okolí i sobě. Člověk, který si amerického stafordširského teriéra pořizuje, by se měl s jeho povahou dobře seznámit a posoudit, zda má dost zkušeností na to, aby vše zvládl.

Stafordský teriér cena

Pořizovací cena za kvalitní zdravotně testovaná štěňata se pohybuje kolem 20 000 Kč.

Stafordský teriér spadá pod FCI, takže při pořízení dostanete průkaz původu a s ním i jistotu, že máte opravdu toto plemeno a ne jen předraženého křížence typu bull, kterých jsou plné inzertní servery. AST potřebuje citlivé, důsledné vedení. Důkazem toho, že jej lze vycvičit pro práci, je stoupající počet amstafů ve službách ozbrojených složek. Pověst tohoto milého plemene však ohrožují lidé, kteří si jej pořizují kvůli nebezpečnému vzhledu a pocitu vlastní důležitosti. Špatná pověst a nedůvěra veřejnosti se pak chovatelům a milovníkům tohoto jedinečného plemene těžko napravuje.