Tosa Inu

Tosa Inu  vyšlechtěna pro sumo zápasy

Japonská Tosa inu vyniká nejen majestátním vzhledem, ale také unikátní minulostí a současností. Často dochází k nedorozuměním a zahrnováním Tosy mezi tzv. bojová plemena a v některých zemích (například Austrálie či Dánsko) je jejich chov dokonce zakázán. Pokud si však přečtete něco o tomto jedinečném plemeni, zjistíte, že se o žádného krvavého rváče nejedná.

 

Psí sumo zápasník

Zatímco ve většině zemí jsou psí zápasy nelegální záležitostí, v Japonsku se jedná o zábavu v mezích zákona. Jak je to možné? Předně proto, že se nejedná o krvavé bitky, na jaké jsme zvyklí ze západního světa. Pro psí zápasy zde platí přísná pravidla, přičemž to hlavní je, že nesmí dojít k žádnému zranění. Úkolem psa je vyvést soupeře z rovnováhy, dostat ho na zem a držet. Žádné kousání či chňapání se netoleruje. Tosa inu se stala v tomto psím sportu přeborníkem. Japonci a dnes i další národnosti si tohoto plemene cení pro jeho odhodlanost, neústupnost, sebevědomí a vyrovnanost.

 

Co kus, to originál

Psí sumo zápasy se odehrávají ve třech váhových kategoriích a do všech Tosy spadaly. To samo o sobě napovídá, že jednotný vzhled nebude nejsilnější stránka tohoto plemene. Standard plemene Tosa inu je dosti stručný a udává například jen minimální výšku 60 cm v kohoutku u psa. Udává také, že jde o psa důstojného chování, což Tosu vystihuje. Celkově se však jedinci od sebe velmi liší, zvlášť pokud porovnáváme chovy v Evropě, Asii i jinde na světě. Rozdíly se můžete objevit například v nárocích na pohyb, kdy lehčí typy zvládnou a potřebují více pohybu než psi od přírody mohutnější.

 

Tosa Inu svou rodinu miluje a potřebuje

Tosa inu není pes, který by rád trávil čas o samotě hlídáním zahrady, i když i to jí jde dobře. Vyhledává kontakt se svým pánem, i když k cizím lidem se staví spíše rezervovaně. Vzhledem ke své inteligenci a neústupnosti potřebuje trpělivý a důsledný výcvik. Pak z ní bude skvělý rodinný pes. Pokud si ji rozhodnete pořídit, musíte být opatrní při výběru chovatelské stanice. Jedná se o málo rozšířené plemeno a tak se potýká s nedostatkem nepříbuzných psů, což se řeší různými importy. Cena za štěně může být i v desítkách tisíc v závislosti na kvalitě rodičů a případném zahraničním krytí. Počítejte tedy, že za štěně Tosa inu zaplatíte cca 20 000 Kč.